Lilled surnuaeda – mida istutada kalmistule kevadel, suvel ja sügisel

Eesti kalmistukultuuris kaunistatakse haudu elavate lilledega, mis sümboliseerivad meie austust lahkunute vastu ja pakuvad tröösti elavatele. Lilledel on oluline roll hauakujunduses. Erinevatel aegadel on matmispaikade kaunistamiseks kasutatud erinevaid lilli ja taimi. Nagu paljudes eluvaldkondades, võib siingi märgata teatud trende ja suundi. Tõesti, ka lillede istutamine kalmudele hakkas levima alles umbes 19. sajandi teisel poolel seoses aianduse arenguga. Pikemalt võib huviline Eesti kalmistukultuuri muutumise kohta lugeda siit muhkel.ee blogist.

Kalmistule sobivad vähenõudlikud taimed

Milliseid lilli sobib kalmistule istutada ja millised lilled taluvad sealseid tingimusi? Mida silmas pidada, et kerge vaeva ja väikese hoolega luua kaunis ja kauakestev hauakujundus?

Arvestades tänapäeva elutempoga, et inimestel on tihti raske leida aega käia iga nädal kalmistul lilli hooldamas, on oluline valida surnuaiale istutamiseks lilled, mis on vähenõudlikud ja vajavad vähem hooldust. Tähtis on ka kasvukeskkond, sealhulgas pinnas, niiskus, valgus jne, millega tuleb arvestada lillede valikul.

Vähenõudlikud taimed on tavaliselt tugevad, vastupidavad ja võimelised kasvama mitmesugustes tingimustes, näiteks erineva päikesevalguse, niiskuse ja temperatuuriga tingimustes. Sellised taimed sobivad ideaalselt surnuaiale, sest nad ei vaja pidevat kastmist ega väetamist ning säilitavad oma ilu ka ilma suurema hoolitsuseta.

Kalmistutel, kus valitseb sageli suurte puude vari ja kehv pinnas, on oluline valida taimed, mis suudavad sellistes tingimustes edukalt kasvada ja õitseda. Siberi valdsteinia, tiarell, helmikpööris, bergeenia, hosta on mõned neist taimedest, mida võib istutada suurte puude alla ja mis saavad hakkama ka vähese valgusega.

Päikesepaistelistele ja liivastele kalmudele sobivad hästi erinevad kukeharjade liigid ja sordid. Roomav kukehari võib edukalt kasvada ka varjulisemas kohas, kuid õitseb seal vähem.

Sibullilled, nagu krookused, nartsissid, siniliiliad ja lumikellukesed, sobivad suurepäraselt suurte lehtpuude alla, sest varakevadel, kui nad õitsevad, pole puudel veel lehti ja valgust on piisavalt. Hiljem varjuvad sibullillede lehed naabertaimede alla.

Allpool tutvustame enamlevinud surnuaialilli, et teha valik hõlpsamaks. Kõige lihtsam ja kindla peale minek on kevadel võõrasemad, suvel begooniad ja sügisel kanarbikud. Kindlasti võib kasutada ka teisi lilli, eriti sobilik on kaunistada haud lahkunu lemmiklilledega. Meiltki võid tellida ka teistsuguste lillede istutamist. Lilled istutame hauaplatsil olevasse peenrasse või hauavaasi või istutusala puudumisel paigutame koos potiga hauatähise juurde. Lillede istutamise teenust pakume lisateenusena koos hauahoolduse, renoveerimise või ehitusega.

Võõrasema

Võõrasema ehk aedkannike

Võõrasema on esimene kevadine lill, mida võib surnuaeda välja istutada. Ta on vähenõudlik, talub kerget öökülma ja õitseb pikalt ja rikkalikult nii varjus kui päikese käes. Kevadeti istutame kalmistutele suurel hulgal võõrasemasid, kes oma õite ilu ja erinevate värvidega loovad optimistliku meeleolu ja annavad hauaplatsile korrastatud ja värske mulje.

Hosta

Dekoratiivsed lehed, varjulembus ja vähenõudlikkus on põhjused, miks hostad on populaarsed püsikud kalmistutel. Enamus meie surnuaedu on suurte puude varjus ja hostadele selline kasvukeskkond sobib. Lisaks on hostad talvekindlad ja väga pikaealised.  Hostasid on palju sorte, mis erinevad lehtede kuju, suuruse, värvuse ja kõrguse poolest. Ja kuigi hostad istutatakse haudadele sageli kauni rohelise lehestiku tõttu, pakuvad nad ka õiteilu.

kirjulehelised hostad on kalmistutele sobivad püsikud
Oranž-kollane madal peiulill ehk tageetes

Peiulill

Peiulill ehk tageetes

Päikseliselt rõõmsa kollase või oranži värviga peiulill ehk tageetes õitseb rikkalikult suve algusest kuni sügiskülmadeni. Talub hästi kuiva ja kuumust ning on mulla suhtes võrdlemisi vähenõudlik. Kalmistutel soovitame peiulilli istutada päikselistele platsidele.

begoonia

Roosbegoonia, mugulbegoonia, alatiõitsev begoonia

Surnuaialillede eelistatud valik suvisel ajal on suured punased roosbegooniad. Begooniate eredates värvides õied on kaunid ja silmatorkavad. Värvivalik varieerub valgest kollaste, roosade ja punaste toonideni. Ta on suurepärane kalmistulill, sest on pika õitsemisajaga ning talub üsnagi hästi poolvarju.

Suvelilled begooniad kalmistul hauaplatsil
Punakaslilla sügisene krüsanteemipall

Krüsanteem

Värvilised krüsanteemid kestavad sügisel kaua kaunid kuni päris külma ja lumeni välja. Krüsanteeme hakkame hauaplatsidele istutama alates suve lõpupoolest, kus nad vahetavad välja äraõitsenud suvelilled. Krüsanteemid kannatavad ära ka kerged sügisesed miinuskraadid. Saadaval on kõikvõimalikes värvitoonides ja erineva suuruse ja kujuga krüsanteemide sorte.

Kanarbik ja eerika

Kõige hilisemad kalmistule istutatavad sügislilled on kanarbikud ja eerikad. Nad pakuvad silmalu langevate lehtede aegu kui muud lilled enam ei kasva ega õitse. Kanarbikud ja eerikad säilitavad teatud ilu ka külmununa läbi talve. Kanarbik on igihaljas ja elab enamasti talve kenasti üle, aga tavalisem on, et kevadel istutatakse hauale siiski uued värsked kevadlilled.

Hauaplatsil liiva peal ümmarguse hauavaas, millesse on istutatud sügisene kanarbik

Kuigi täiesti hooldusvaba lillepeenart ei ole olemas, on õigete taimede valikul võimalik vähese vaevaga hakkama saada. Kui olete ebakindel, millised taimed sobiksid teie kalmule kõige paremini, siis alati võib paluda nõu ja abi spetsialistidelt.

Pakume hauahoolduse juurde ka lillede istutamist. Lilled annavad hauaplatsile kauni ja värske ilme vastavalt aastaajale. Hauaplatsi hoolduse teenusega saad olla kindel, et lahkunud lähedase viimne puhkepaik on alati korras, puhas ja hoolitsetud. Seda eriti juhul, kui kiire elutempo tõttu ei ole võimalik regulaarselt kalmistul käia. Ja kui ükspäev võtad selle aja, ei pea hakkama muretsema koristamise pärast, vaid võib süüdata küünla ja rahus mälestada oma lähedast.