Kevadkoristus surnuaias

Kevad on lõpuks käes ja see tähendab, et on aeg hakata planeerima kevadtöid. Kui oled nagu mina, siis ootad juba pikisilmi sooja ilma ja võimalust hakata õues askeldama. Kuid ärme unustame ka meie lahkunute haudu, mis samuti vajavad kevadkoristust.

Aga võibolla oled hoopis seda tüüpi inimene, kellele koristamine on ebameeldiv ja tüütu kohustus või surnuaia külastamiseks ei ole võimalik oma kiirest elust aega näpistada, siis tea, et lahendus on siinsamas. Telli kevadkoristus meilt! Saadame tehtud tööst pildid e-mailile, saad oma silmaga veenduda, et kõik sai korda.

Kevadtööde planeerimine

Kevadiste hauahooldustöödega alustame tavaliselt märtsi lõpus või aprilli alguses, sõltuvalt ilmast ja kohalikest oludest. Eesti kevadilm on heitlik ja aastad pole vennad. Mõned hooajad tagasi alustasime lehtede riisumise ja koristamisega juba märtsis, kuid möödunud aastal alles aprilli keskpaigas. Enne oli lihtsalt lumi veel maas. Aga tellimuste vastuvõtmiseks, nii hauaplatside kevadkoristusele kui suurematele renoveerimistöödele, oleme juba avatud.

Kevadkoristus hauaplatsil

Talvised kuuseoksad, küünlatopsid, sügisesed lehed, praht hauapatsil

Esimese kevadtööna on vaja ära koristada talvised hauakaunistused ja kogunenud praht – katmiseks või kaunistamiseks kasutatud kuuseoksad, talvised pärjad, kuivanud kanarbikud ja muud taimejäägid, mahalangenud lehed ja oksad, vanad küünlatopsid ja muu silma riivav. Prügi tuleb sorteerida liikide järgi ja hauaplatsilt ära viia. Kalmistutel on selle tarvis eraldi prügikonteinerid. Maakalmistutel võib olla biolagunevate jäätmete jaoks viidatud plats või kogumiskoht, kuhu kogutakse haualt koristatud kompostiks sobiv materjal nagu lehed, okkad ja oksad.

Põõsaste ja hekkide hooldus

Selleks, et sinu hekk oleks terve ja ilus, on oluline seda regulaarselt pügada. Pügamise eesmärk on säilitada heki soovitud kuju ja eemaldada liiga pikaks või kõveraks kasvanud oksad ning kuivanud ja haiged oksad, mis võivad mõjuda halvasti heki ülejäänud osadele. Korrektselt lõigatud hekk ei ole liiga lai ega hõre, vaid tihedam ja kaunim. Lehtpuu- ja okaspuuhekkide soovitusliku pügamise vahel on kerge ajaline erinevus. Lehtpuuheki võib pügada kevadel või suve lõpus. Kui soovid oma hekki jõulisemalt kärpida, siis sobib hästi varakevad, isegi periood, kui lumi on veel maas. Okaspuuheki pügamiseks sobib kõige paremini aeg kevade alguses enne uute kasvude tekkimist. Nii paranevad lõikekohad kiiremini.

Hauakivide puhastamine

Kas sa oled mõelnud sellele, et sinu lähedaste hauaplaadid ja -kivid vajavad aeg-ajalt puhastamist? Vähemalt korra aastas võiks võtta aega, et kivid puhtaks pesta. Selleks sobib kõige paremini pehme vesi, neutraalne pesuvahend ja hari. Kindlasti ei tasu huupi erinevaid kemikaale kasutada, sest need võivad kivile hoopis kahju teha. Kui soovid rohkem teada erinevate hauakivide puhastamise ja hoolduse kohta, siis olen siia kirjutanud artikli, kust leiad kasulikke nippe. Puhastamise käigus tuleb kindlasti eemaldada ka sammal, sest sammal kahjustab kõiki pindu, kus ta kasvab.

Kevadlilled surnuaias

Kõige varasemad õitsejad lumikellukesed, märtsikellukesed, krookused ja teised sibullilled pistavad oma ninad maast välja kohe kui kevadpäike paistama hakkab. Selleks et varakevadist õiteilu nautida, tuleb lillesibulad juba eelmisel sügisel mulda panna. Sibullilled on püsikud ja sobivate kasvutingimuste puhul õitsevad nad edaspidi hauaplatsil aastaid.

Aga mida istutada varakevadel? Tavaliselt kuskil aprilli keskel hakkavad aianduskeskused müüma õitsvaid sarvkannikesi ja võõrasemasid, mis sobivad imehästi nii koduaeda kui kalmistule istutamiseks. Võõrasemad taluvad hästi paari külmakraadi ja sarvkannikesed on lausa külmakindlad. Nii ei pea muretsema, et kevadised öökülmad istikud ära võtavad.

Eesti traditsioonis ei ole olemas lilli, mida ei sobiks surnuaiale istutada. Kõik sobivad, arvestama peab vaid kasvukoha omaduste ja iseenda võimekusega lilli hooldada. Siiski on välja kujunenud teatud üldised jooned. Pikemalt olen surnuaialilledest kirjutanud selles artiklis.

Vajalikud tööriistad

Maakalmistutel on valik tööriistu kalmistul olemas ja igaüks võib neid vabalt kasutada oma hauaplatsi korrastamiseks. Pärast tööd pane tööriistad oma kohale tagasi. Suuremates linnades sellist luksust ei ole, seega tuleb end surnuaeda kevadkoristust tegema minnes vajalikuga varustada.

Reha

Enamasti kõige olulisem tööriist surnuaial. Riisu plats ja vahekäigud hauaplatsi ümbert.

Prügikott

Prügikott, kuhu kogud kokkuriisutud prügi äraviimiseks. Võid kasutada ka muud nõu, näiteks ämbrit või suurema koguse lehtede jaoks lausa aiakäru.

Luud või hari

Plaaditud või killustikuga kaetud platsi pühkimiseks. Ka hauakivid ja piirded võiks harjaga tolmust ja mustusest puhastada.

Oksakäärid

Ilupõõsaste ja hekkide kärpimiseks.

Istutuskühvel

Mulla kobestamiseks ja istutustöödeks.

Veenõu ja pesuhari

Hauakivide pesemiseks. Kevadel, kui ilmad veel jahedad, võid veenõuga sooja pesuvee kodust kaasa võtta. Veenõuga saad tuua kaevust vett ka taimede kastmiseks.