Hauapiirete ehitamine ja renoveerimine – erinevad stiilid ja materjalid

Hauaplatsi kujundamisel on hauapiirded üheks olulisemaks elemendiks. Need mitte ainult ei määratle matmispaiga piire, vaid annavad ka hauaplatsile välimuse. Hauapiirdeid saab ehitada erinevatest materjalidest, millel igaühel on oma stiil ja isikupära. Seetõttu on hauapiirde ehitamisel ja renoveerimisel oluline tähelepanu pöörata nii selle funktsionaalsusele kui ka esteetilisele väljanägemisele. Selles postituses vaatleme lähemalt erinevaid hauapiirde stiile ja materjale ning jagame nõuandeid, kuidas hauapiirdeid ehitada, remontida ja hooldada, et need kestaksid aastaid ja teeniksid oma eesmärki.

Erinevad stiilid ja materjalid

Hauapiirdeid saab ehitada mitmesugustest materjalidest, sealhulgas kivist, puidust, metallist ja betoonist. Iga materjal annab matmispaigale oma isikupära ja sobib erinevat tüüpi kalmistute jaoks. Allpool on toodud populaarsemad hauapiirde stiilid ja nende eripärad.

Graniidist hauapiirded

Graniidist hauapiirded on oma vastupidavuse ja ajatu ilu tõttu populaarne valik surnuaedadel. Graniit on ilmastiku suhtes vastupidav ja seda on lihtne hooldada. Samuti on see saadaval mitmesugustes värvides ja tekstuurides, mis muudab isikupärastamise lihtsaks.

Poleeritud graniidist piire on peaaegu hooldevaba, kuigi ajapikku ja varjulisemates kohtades leiab sammal isegi sellisel pinnal võimaluse kasvama hakata. Graniiti on siiski küllaltki lihtne puhas ja korras hoida.

Teisalt on graniitpiirete hind küllaltki kallis ja paigaldamine on keerukam raske kaalu tõttu. Odavama versioonina pakutakse pealekleebitavaid graniitplaate, mis on taskukohasemad ja mida on kergem paigaldada, kuid mille vastupidavus ei ole sama hea.

Graniitpiirded

Paekivist hauapiirded

Paekivi on traditsiooniline materjal hauapiirde ehitamiseks, eriti Lääne- ja Põhja-Eestis, kus paekivi esineb looduslikult. Siiski on viimasel ajal paekivipiirded hakanud levima ka Kesk- ja Lõuna-Eestisse, kus oleme isegi selliseid tellimusi täitnud.

Paekivist hauapiirete ehitamine annab vastupidava ja esteetiliselt kauni tulemuse, mis kestab aastakümneid. Meie eelistame kasutada käsitsi murtud paekivi, kuna see on vastupidavam, kuna ei ole saanud masinlikke vigastusi. Paekivipiirde ehitamiseks sobivad hästi klombitud kolmnurksed või nelinurksed kivid, kuid ka vabakujulisi kive võib kasutada.

Paekivi on ilus ja sobilik materjal haua kujundamiseks, kuna see on looduslik. Paekivist piirdeid on lihtne paigaldada ja kindlasti on neid, kes soovivad selle töö ise ette võtta. Siiski on oluline meeles pidada, et põllult sobivate kivide leidmine võib olla ajamahukas ning need võivad kiiresti laguneda, kuna on juba saanud põllutöömasinate käest klohmida. Samuti tuleks vältida paekivi hankimist karjääridest, kus tehakse lõhkamistöid. Seetõttu on mõistlikum kasutada valmis tükke, mida saab soetada paekivi tootjatelt või kalmistul piirdeehitusega tegelevatelt firmadelt.

Matmise puhul on paekivipiiret väga lihtne lahti võtta ja hiljem kokku panna. Korrastamisel ja renoveerimisel saab vajadusel välja vahetada vaid lagunenud kivid. Väiksema renoveerimisvajaduse puhul saab paekividele värske ilme neid puhastades.

Oleme teinud renoveerimistöid, kus tellija soovis vana paekivipiirde lammutamist ja uue ehitamist, kohapeal aga selgus, et kivid on väga heas korras, kuigi määrdunud ja sammaldunud. Tol korral leppisime kokku, et hoiame tellija raha kokku ja teeme piirdele põhjaliku puhastuse ning kohendame äravajunud kive. Tulemus sai uueväärne.

Puidust piirded

Puidust piirded on teine levinud ja traditsiooniliste valik. Puit on ilus, kerge ja lihtsalt töödeldav materjal, mis võimaldab luua erineva kujuga ja suurusega piirdeid vastavalt soovile. Puit on looduslik materjal, mistõttu on puidust ääriste ehitamine hauaplatsidele enamusel kalmistutel lubatud. Tänapäeval kasutatakse enamasti immutatud puitu, mis on vastupidav niiskusele ja ilmastikutingimustele ning ei lagune ega mädane nii kiiresti. Siiski on oluline arvestada, et puit vajab regulaarset hooldust ning selle kasutusiga võib olla lühem võrreldes kivist materjalidega. Puidust ehitada ei ole kallis, ja vajadusel saab katkise tüki hõlpsasti uuega asendada. Ka matuse puhul saab sellise platsi piirded peale matmist kiiresti vähese vaeva ja kuluga taastada.

Maakivist hauapiirded

Maa- ehk põllukivist äärised annavad matmispaigale ajaloolise ja traditsioonilise välimuse. Maakivist piirde ehitamine pakub palju loomingulisi võimalusi, kuid kivide kogumine ja transportimine on väga tülikas ja ajamahukas. Lisaks nõuab selliste kivide kogumine maaomaniku luba ning suvalises kivihunnikus sorteerimine võib kaasa tuua probleeme. Vanadel haudadel võib sageli näha maakividest piirdeid, aga tuleb arvestada ka tolleaegsete oludega, kus kivid olid oma põllu pealt võtta.

Maakivide puhastamine kalmistul võib olla keeruline ja tülikas. Samuti ei ole tänapäeval maakivist piirde ehitamine enam odav. Matuse puhul on aga piirde lammutamine ja taastamine praktiliselt tasuta või minimaalsete kuludega.

Betoonpiirded

Betoonist piirded on ajale vastupidavad ja neid on saadaval erinevates stiilides. Nad on odavamad kui graniidist või paekivist hauapiirded, kuid nende välimus pole nii elegantne kui teiste materjalide omad. Betoonist hauapiirded võib omakorda jaotada valatud betoonist piireteks ja betoonist kividest piireteks, millest omakorda pesubetoonist lego piirded ja äärekividest piirded.

Valatud betoon

Kui vanematel kalmistutel käia, siis võib monoliitseid betoonpiirdeid näha igal pool. Tänapäeval on betoonivalu enamusel kalmistutel keelatud, on siiski erandeid, kus surnuaia ühtse välimuse hoidmiseks soovitatakse just valatud betoonist hauapiirdeid rajada.

Äärekivid

Tänava ja kõnnitee äärekivi pole küll kalmistule mõeldud, kuid sellisest äärekivist piire näeb see hea välja, kui on korralikult tehtud. Sellise piirde saab ehitada üsnagi mõistliku hinna eest. Ka see piire tahab hooldust, aegajalt võiks üle pesta, kestab kauem ilus. Matmise puhul on lahti võetav ja hiljem taastatav.

Raudaiad

Raudaiad – rauast piirdeaiad on elegantsed ja sobivad vanematele surnuaedadele. Need annavad matmispaigale kerguse ja õhulisuse. Raudaia hauapiirdeid saab kohandada erinevate mustrite, kujunduste ja värvidega.

Mätaspiire

Traditsiooniline mätaspiire, mida vahest nimetatakse ka murupiirdeks, on levinud kõikidel surnuaedadel. Lihtne, looduslik ja loomulik. Suhtelisel lihtne rajada, nõuab veidi hoolt, et mätas hauaplatsile ei kasvaks, kuid siiski üks odavamaid lahendusi. Paljudel kalmistutel rõhutatakse soovitust kasutada mätasääristust või looduslikke äärekive, et vältida keskkonda sobimatuid tehismaterjale.

Hekipiire

Hauaplatsi ümbritsev ja piirav hekk on kena viis nii haljastuse kui kujunduse loomiseks kalmule. Siiski tuleb arvestada oma võimekusega hekki hooldada. Hekk on kindlasti üks kõige rohkem hoolt ja vaeva nõudev hauapiire. Piirdehekid vajavad regulaarset pügamist. Isetekkelised võrsed tuleb eemaldada. Enne heki rajamist on rangelt soovituslik tutvuda kalmistu nõuete ja eeskirjadega hekkide kohta. Tavaline on, et heki lubatud kõrgus on piiratud ja sellega oleks hea arvestada juba enne hekitaimede valikut. Vältida tuleks ohtralt juurevõsu ajavaid lehtpõõsaid (sirel, enelas jt), mõnel pool võivad nad lausa keelatud olla. Kuigi alguses on istikud väikesed ega võta palju ruumi, kasvavad taimed üllatavalt kiiresti. Sealhulgas on lehtpuupõõsaste juurdekasv suurem kui okaspuudel. Populaarsete elupuude hulgas on olemas kääbus- ja madalakasvulisi vorme, mida võikski surnuaial eelistada.

Hauapiirete hooldus ja renoveerimine

Kõik hauapiirded vajavad aeg-ajalt hooldust või puhastamist. Järgmises osas jagame nõuandeid, kuidas hauapiirdeid hooldada ja parandada, et need kestaksid aastaid.