Hauakivide ja kivist hauapiirete puhastamine ja hooldus

Kivist hauatähised on kõige vastupidavamad ja pikaealisemad hauamälestised. Kuid nagu igale materjalile, mõjub ka kivile aja jooksul halvasti väliskeskkonna mõju, sealhulgas tuul, vihm, päike ja lumi. Selleks, et hauakivid säiliks ilusana ja oleksid kergesti loetavad, on vaja neid perioodiliselt puhastada ja hooldada.

Muinsuskaitseamet on avaldanud juhendi, mis annab praktilisi nõuandeid erinevate hauatähiste (hauakivide, hauapiirete, hauasammaste, monumentide) hooldamiseks. See juhend on kättesaadav ameti kodulehel ning võib olla kasulik neile, kes soovivad ise hauatähiste puhastamise ette võtta. Allpool on toodud lühendatud kokkuvõte KIVIST hauatähiste puhastuse ja hoolduse kohta, täispikkuses loe juhendit Muinsuskaitseameti kodulehel.

Erinevaid kive puhasta erineva vahendiga

Enne hauatähiste puhastamist tuleb kindlaks teha, millist kivi on kasutatud. Erinevad kivid on erineva koostise ja tihedusega ning nende puhastamiseks kasutatakse erinevat puhastusmeetodit ja materjale.

Peamiselt võib kohalikud kivimaterjalid jagada kahte tüüpi:

1. vett imavad kivimid – lubja- ehk paekivi ning dolomiit.

2. vett mitteimavad kivimid – graniit, kvartsiit, gneiss, kilt ja marmor.

Lubjakivi, dolomiit ja liivakivi

Need kivid on suhteliselt pehmed ja alluvad hõlpsasti töötlemisele, ehkki nende struktuuri tihedus on erinev. Kuna kõik need kivid on poorsed ja imavad vett, on mustus sageli kivipinna sisse imbunud. Seega ei saa me puhastades taotleda, et kivi pealispind näeks välja nagu uus.

Aja jooksul on kivimi pinnal toimunud keemilised protsessid, mis moodustavad kaitsekihi ning muudavad kivi ilmastikukindlamaks. Kui kaitsekiht saab mehaaniliselt kahjustatud või eemaldatud, hakkavad kivipinna pindmised kihid kiiresti lagunema ja see protsess kestab seni, kuni tekib uus kaitsekiht. Seetõttu võivad hauakivide reljeefsed kujutised, kirjad ja muud elemendid hävida või kuluda.

Paekivi ja dolomiidi puhastamine

Pese neutraalse pesuvahendi (lasteseep, roheline seep vms), sooja vee ja pehme pesuharjaga. Need puhastamisvahendid on lubjakivipinnale kõige ohutumad. Enne pesemist tee hauatähis põhjalikult märjaks, liikudes alt ülespoole, et alumised kivipoorid täituksid veega enne, kui ülalt määrdunud vesi alla voolama hakkab. Vastupidi toimides jäävad kivi pinnale mustusetriibud. Jälgi hoolega, et pestud saaks vaid mustus, mitte aga ei toimuks juba kivipinna enese lihvimine. Samamoodi toimi kivil leiduvate tekstide puhastamisel!

Tugevalt määrdunud kivipinna puhastamiseks võib kasutada nuuskpiirituse ja kriidipulbri segu. Sega pastataoline mass, seejärel kanna see kivi pinnale ja kata kilega kinni. Mõne tunni möödudes pese segu sooja vee, seebi ja harjaga maha ning loputa hoolikalt.

Kui kivil on näiteks õli-, rasva- või värviplekke, võib kivipinna puhastamisel kasutada vana värvi eemaldamiseks mõeldud geeli, mida on võimalik hankida ehitusmaterjalide kauplustest. Töötlemisel jälgi täpselt vahendi kasutamise eeskirju. Pärast vahendi kasutamist pese ja loputa kivipind hoolikalt.

Tuleb arvestada sellega, et kivimid on keemiliselt aluselised ja nende pesemisel ei tohi kasutada happeid ega happelisi pesuvahendeid! Kivipinna puhastamiseks ei tohi kasutada ka liivapaberit, terasharju ega muid teravaid esemeid, sest kivi on pehme ja kriimud jäävad kohe peale. Samuti tuleks hoiduda survepesust

Hooldamine

Kõikide lubjakivi-tüüpi materjalist hauatähiste säilimiseks tuleb tagada küllaldane õhuliikumine ja päikese ligipääs. Puhasta kivide ümbrus liigsest võsast ning võimaluse piires harvenda nende kohal olevaid puude oksi. Kui kivi ei saa normaalselt kuivada, kattub selle pind kiiresti vetikate ja samblikega. Mõne aja möödudes võib varjulistes kohtades asuvatel kividel hakata kasvama sammal.

Graniit

Graniit on mittekihiline, täiskristalliline, peenema- või jämedamateraline kivim. Graniit võib olla punane, pruun või rohekas, esineb varjundeid helehallist kuni mustani. Kõik graniidid ja graniidisarnased kivimid on vett mitteimava iseloomuga ja tugeva struktuuriga. Kivi tugevus oleneb kristallide suurusest: mida suurema kristalliga, seda rabedam. Eriti tugev on peeneteraline musta värvi nn Rootsi graniit. Rohkelt on meil töötlemiseks kasutatud sissetoodud graniitmaterjale. Näiteks pruunikat, suure kristalliga Soome graniiti ja veidi peenema kristalliga, aga nn pruune pesasid moodustava struktuuriga Viiburi rabakivi.

Graniit on vastupidav. Töödeldud poleer- ja raidepinnad säilitavad aja möödudes pea täielikult oma esialgse värskuse. Kahjustused on tingitud peamiselt vandalismist.

Graniidi puhastamine

Karedate raiutud pindade pesemiseks võib kasutada keemilisi puhastusvahendeid, näiteks soolhappe 3%-list vesilahust. Hoia seda peal kuni 10 minutit, seejärel loputa rohke veega ja pese küllastatud söögisooda lahusega (sooda neutraliseerib soolhappe), mis tuleb puhta veega maha loputada. Selliselt toimides saame maha nii nõe, kui ka rohevetika kihi. Vahend muudab nired pehmemaks, nii et vaheldumisi katlakivi eemaldajaga niisutades ja puust spaatliga puhastades saad materjali puhtaks. Hiljem tuleb see taas soodalahusega puhastada ja puhta veega loputada. Happeid sisaldavaid vahendeid kasutades konsulteeri eelnevalt asjatundjaga.

Poleerpindade puhastamisel ei ole hapete kasutamine lubatud. Poleerpindasid võib pesta ainult veega.

Eriti krobeliste pindade puhastamisel võid kasutada vaskharjastega harja. Graniitpindu võid puhastada ka värvieemaldusgeeliga. Selleks kanna aine kivile ning kata seejärel plastikaatkilega vältimaks želee kuivamist. Selliselt võib vahendil lasta toimida kuni 12 tundi. Hiljem pese see maha pesuharja ja rohke veega. Kaubanduses leiduvad neutraalsed pesuvahendid peaksid enamuses samuti sobima.

Tekstide puhastamisel võib kasutada vask- või terasharja. Jälgi aga, et harjased ei vigastaks kivi poleerpindu.

Survepesuriga võib pesta graniitmaterjali raid- ja hammashaamriga viimistletud pindu.

Marmor

Hauatähiste jaoks kasutatud marmor on Eestisse sisse toodud. Tänu oma puhtale toonile ja kristalselt kumavale ainulaadsele helgile on marmorit alati peetud nn õilsaks raidmaterjaliks. Kivi värvus varieerub laialt alates helevalgest kuni mustani. Marmorile on sageli omane nn voolutekstuur.

Marmori puhastamine

Marmor kui hinnaline ja Eestis suhteliselt haruldane materjal nõuab hooldamisel suurt ettevaatust, et mitte kivi vigastada. Marmor on poorne kivim ja seetõttu tuleks mustus ja plekid võimalikult kiiresti eemaldada, et vältida nende kivisse imbumist. Pese marmorit vaid pesuseebi, pehme harja ja veega. Pesemist alusta altosast ühtlaselt ülespoole liikudes. Loputa hoolikalt. Enamasti on marmorist sambad sileda viimistlusega ja pesemisega peaks üldjuhul kivipinna puhtaks saama.

Marmori puhul on survepesuri kasutamine keelatud, kuna kivis leidub sageli sisemisi pragusid, mistõttu võib see surve all puruneda.

Marmori hooldus

Kata välitingimustes asuvad marmorist sambad, ristid ja hauakivid talveks kas varikatuse või vettpidava, ent õhku läbilaskvast materjalist kattega kinni. Eesmärk on vältida vee ja lume sattumist kivis peituda võivatesse pragudesse. Vee külmudes surub jää praod suuremaks ja protsess võib lõppeda kivi lagunemisega.

Hauakirjade ülevärvimine

Tihti leiduvad hauakividel kirjad, mis võivad olla kaetud kas kuldse või musta värviga. Kui värvikiht on lahti tulnud, siis selle taastamiseks puhasta kõigepealt tekstipind ning lase kivil korralikult kuivada. Musta värvi uuendamiseks sobivad hästi soklivärvid, mis on vees lahustuvad leelisekindlad lateksvärvid ja lasevad kivil hingata. Kuldseid kirju, mida sageli kasutatakse marmorist ja graniidist hauakividel, võib uuendada kuldset tooni trükivärviga. Teine variant on kasutada pronksipulbrit, mida segatakse lakiga ning kantakse tähesüvenditesse. Pärast laki pealekandmist kanna tähtedele pintsliga eelnevalt kuumutatud pronksipulber, mis sulab ühtlase kihina laki pinnale.