Talvised kaunistused ja hooldusnõuanded hauaplatsidele: kalmistu hooldamine talvel

Talv toob endaga kaasa külmad päevad ja enamasti ka lumevaiba, mis katab nii kõik ilu kui ka koleduse valge rahuga. Ka lumeta talvel ei pea kalmistud olema sünged ja lagedad. Et talv jälle ootamatult ei saabuks, tasub juba sügisel teha mõned ettevalmistused. Hauaplatside talvekorda seadmiseks on mitmeid võimalusi, mis aitavad hoida platsi surnuaial korras ning luua meeldiva ja hoolitsetud keskkonna.

Ettevalmistus talveks

Sügisene lehtede riisumine

Sügisesel lehtede riisumisel on nii toetajaid kui ka neid, kes pooldavad lehtede loodusliku lagunemise protsessi jätmist. Ühe seisukoha kohaselt aitab sügisesel lehtede koristamisel kalmistul säilitada korras välimust ning vähendada võimalikku risu ja tihedat kihti, mis võib takistada pinnasele vajalikku hapniku ja valguse ligipääsu.

Teisalt arvatakse, et lehtede jätmine kalmule looduslikuks lagunemiseks võib olla kasulik ökosüsteemile, pakkudes toitu putukatele ja toetades mulla rikkust. Lisaks võib lehtede jätmine mulda kattekihiks aidata talvel külma eest kaitsta taimi ning säilitada niiskust, aidates sellega kaasa taimejuurtele.

Kuigi mõlemal seisukohal on oma argumendid, on oluline leida tasakaal hoolduse ja loodusliku protsessi vahel, mis sobiks kõige paremini konkreetse paiga vajadustega.

Aga võibolla oled hoopis seda tüüpi inimene, kellel on surnuaia külastamiseks raske vaba aega leida, siis tea, et lahendus teenuse näol on olemas. Võta julgelt ühendust! Saadame tehtud tööst pildid e-mailile, saad oma silmaga veenduda, et kõik sai korda.

Hauakivide puhastamine

Kord aastas võiks üle käia hauakivid ja astumisplaadid, miks mitte ka piirded ja pingid. Poripritsmed ja lahtisem mustus tuleb kergesti ära lihtsalt pühkides. Vajadusel võib kive pesta seebivee ja sobiva harjaga. Kindlasti vältida terasharjaga nühkimist, mis jätab kividele kriimud peale. Samblaid ja samblikke on võimalik eemaldada kas tugevama harjaga aeg-ajalt nühkides või spetsiaalsete puhastusvahendite abil. Rohkem nõuandeid hauarajatiste puhastamise ja pesemise kohta leiad ka varasemalt kirjutatud artiklist hauakivide ja piirete puhastamise teemal.

Kuuseoksad haua kaunistuseks

Vanema traditsiooni järgi katsid eestlased talve saabumisel hauakivi esise kuuseokstega. Lisaks praktilisele otstarbele, luues kivi ümber, kuhu talaliselt on istutatud mitmeaastased taimed, kaitsekihi külma ja halbade ilmastikuolude vastu, omistasid paljud sellele ka sügavamaid tähendusi. Kuusk kui igihaljas puu sümboliseeris igavest elu, jõudu ja kaitset ning selle kasutamine hauakivi kaunistamisel oli omamoodi austusavaldus ja viis näidata hoolt lähedaste hauapaiga eest.

Kasutada võib ka muid igihaljaid rohelisi oks nagu männi-, kadaka- või elupuuoksad. Ka meilt on aeg-ajalt vanemad inimesed palunud abi kalmuesiste katmiseks kuuseokstega. Vana komme on veel säilinud.

Taimedest ja okstest kompositsioonid

Sügisel istutatud kanarbik või eerika püsib kaunilt kogu talve. Isegi kui taimele külm liiga teeb, säilitab ta oma struktuuri, mis kerge lumekatte või härmatise all on kaunis vaadata.

Võib teha ka muudest taimedest ja okstest kimpe ja kompositsioone. Ära võib kasutada mitmesuguseid sügislilli, mis külmudes või kuivades oma kuju säilitavad, näiteks on üks selline populaarne valik kalmistutel hõbeleht (Anaphalis).

Aga miks ka mitte asetada vaasi kimp punaste marjadega pihlaka– või kukerpuuoksi.

Igihaljastest okstest või samblast pärjad

Viimasel ajal on tekkinud komme hauaplatsi kaunistamiseks sambla- või kuuseokstest pärgadega. Need looduslikud materjalid sobivad hästi kalmistute looduslähedase ilmega ning lisavad ka teatud pidulikkust. Kaunistatakse ju kodusidki enne pühi jõulupärgadega. Igihaljastest okstest, aga ka käbidest ja samblast valmistatud pärg kestab haual kena pikka aega, mis on oluline, arvestades tänapäeva kiiret elutempot, kus kalmistu külastamiseks tihtipeale aega napib.

Talve algul hauaplatsile viidud pärja sisse saab jõuludeks süüdata uued küünlad ja järgmisel surnuaiakülastusel, ilmselt kevadkoristuse aegu, on aeg pärjad eemaldada.

Küünlalatern

Haualaternad on aastaringselt kaunid ja praktilised. Praegusel ajal on saada nii traditsioonilisi sepistatud haualaternaid kui ka moodsamaid disainlaternaid. Pikema varre otsas olev haualatern ulatub välja ka paksema lumikatte alt.

Lisaks silmailule pakub latern kaitset ka küünlale tuule ja vihma eest, nii põleb küünal rahulikult lõpuni.

Säilita lihtsus ja rahulikkus

Kalmistul on oluline säilitada rahulikkus ja eelistada lihtsat ning vaoshoitud disaini. Ilu peitub sageli lihtsuses.

Kui sul on keeruline leida aega kalmistu külastamiseks või hauaplatsi hoolduseks, siis meie pakutav teenus võib olla just sulle. Tellides meilt, saadame pildid tehtud tööst otse sinu e-mailile. See südamerahuga veenduda, et kõik vajalik on tehtud ja korras.