Mida peaksid teadma kalmistul kehtivate seaduste ja reeglite kohta
Kalmistu on koht, kus me austame ja mälestame oma lähedasi ning teisi meie hulgast lahkunuid. Kalmistu kasutajana on oluline teada, et lisaks austusele ja viisakusele on olemas ka mitmeid seadusi ja eeskirju, mida tuleb järgida. Nendega tutvumine aitab tagada kalmistu heakorra, turvalisuse ja vääkikuse säilimise. Selles postituses vaatleme mõningaid olulisi seadusi ja eeskirju, mida kalmistu kasutajana peaks teadma.
Tõelise kurioosumina oleme kalmistutel kohanud ka teenusepakkujaid, tavakodanikest rääkimata, kes pole kuulnudki, et on olemas Kalmistuseadus ning igal kalmistul või omavalitsusel veel omakorda kalmistu kasutamise eeskirjad. Peale selle on enamus Eesti kalmistuid piisavalt vanad, et kuuluda muinsuskaitse alla – seega kehtib seal ka Muinsuskaitseseadus.
Hauaplatsi kujundamine kalmistu reeglite järgi – mida iga tellija peaks teadma
Kui oled plaanimas hauaplatsi kujundamist, hauapiirde ehitamist või vana piirde renoveerimist, võib esmalt tunduda, et see on vaid tehniline töö – vali kivid, tee joonis ja hakka laduma. Tegelikkus on aga keerukam. Igal kalmistul kehtivad oma eeskirjad ja piirangud, mille järgimine on oluline, et tagada tööde lubatus ning mälestuspaiga kooskõla ümbritseva keskkonnaga.
Selles artiklis toome selgelt ja lihtsalt välja, mida peab iga tellija teadma kalmistu reeglitest, et hauaplatsi kujundus oleks lubatud, väärikas ja harmooniline.
Miks on kalmistu eeskirjad olulised?
Kalmistu ei ole eramaa – see on avalik, kogukondlik ja sageli ka kultuuripärandiline ala, millel kehtivad kohaliku omavalitsuse või muinsuskaitseameti seatud eeskirjad. Need reguleerivad näiteks:
- millised materjalid on lubatud,
- kui kõrge või lai võib olla hauapiire,
- kas hekid või puud on lubatud ning mis kujul,
- kuidas ja kuhu võib paigutada laternaid, pinke, kiviplaate jne.
Kui neid eeskirju eirata, võib kalmistu haldaja nõuda tööde peatamist või juba valminud rajatise ümber tegemist. See ei ole mitte ainult kulukas, vaid ka emotsionaalselt keeruline olukord perele, kes soovib rahulikku ja austavat mälestuspaika.
Enne kui midagi ehitad või tellid – tee need sammud:
- Selgita välja kalmistu haldaja ja tema kontakt
Igal kalmistul on haldaja – sageli omavalitsus, kogudus või kalmistu selts. Haldajalt saad teada konkreetse surnuaia eeskirjad. Näiteks:
- kas lubatud on ainult looduslikud materjalid,
- kas platsi mõõdud on õiged,
- kas tööluba on vaja kooskõlastada.
- Kooskõlasta plaan enne tööde alustamist või tellimist
Suurematel kalmistutel peab enne hauapiirde paigaldamist esitama kirjaliku kujundusplaani, mille haldaja kas kiidab heaks või teeb ettepanekuid muutmiseks. Väiksematel kalmisutel piisab tavaliselt kalmistuvahile suuliselt teatamisest. Kui kasutad meie teenust, siis aitame ise kõik dokumendid koostada ja haldajaga suhelda. Kuid pane tähele, et alates 2025 a nõuab Tallinna kalmistute (Metsakalmistu, Pärnamäe, Liiva, Siselinna, Rahumäe, Hiiu-Rahu ja Pirita kalmistu) haldaja – Kadrioru Park OÜ – et hauaplatsi kasutaja ise kooskõlastaks tööplaani. - Kontrolli platsi piire ja mõõte
Üllatavalt sageli selgub, et hauaplatsi tegelikud piirid ei vasta kalmistukuregistris olevale infole. Mõni piire on nihkunud või aegade jooksul ekslikult laienenud või kitsenenud. Meie mõõdame platsi alati üle ja vajadusel korrigeerime selle vastavaks registriandmetega. Võib juhtuda ka vastupidine olukord, et registriandmed viiakse kooskõlla tegelike mõõtmetega.
Levinumad piirangud hauaplatsi kujundamisel
Kuigi reeglid võivad kalmistuti erineda, kehtivad paljudes surnuaedades sarnased põhimõtted. Siin on kõige olulisemad:
Materjalipiirangud
Looduslikud materjalid (puit, paekivi, dolomiit) on enamasti lubatud.
Betooni kasutamine võib olla piiratud või sootuks keelatud.
Samas on kalmistuid, kus ajalooliselt on kasutatud valatud betoonpiirded ja seal võivad olla keelatud muud hauapiirded. Näiteks Tallinna Siselinna kalmistu.
Metsakalmistud soosivad muruplatse ning muudele hauakatetele võivad olla keelud või piirangud.
Plast- või plekkdetailid ei pruugi sobituda kalmistu üldilmega ja võivad olla keelatud.
Hauapiirde ja hauasammaste kõrgus
Tavaliselt on piirde maksimaalne kõrgus 15–20 cm.
Mõnel kalmistul on lubatud ainult ühekordsed kivikihid, mujal võib kasutada ka mitmekihilisi lahendusi.
Hauasammaste (hauakivide) suurusele võivad olla kõrgusepiirangud.
Lillepeenrad, hekid ja pinnakatted
Kalmistu võib nõuda, et plats oleks täielikult kaetud muru või liivaga, et hoida surnuaia ühtset ilmet.
Kergkruus hauakattematerjalina võib olla keelatud, et vältida kalmist halduskoormust, kuna kergkruus kipub suurema tuulega lenduma.
Lillepeenarde arv ja asukoht võivad olla piiratud (nt ainult platsi peatsisse).
Agressiivselt levivate ja võsundeid ajavate taimede istutamine on mitmel pool keelatud. Näiteks igihali, kitseenlas.
Hekkidel võib olla määratud lubatud kõrgus (näiteks Elva kalmistul on lubatud vaid madalad hekid kuni 50 cm)
Kõrgeks kasvavate puude istutamine on enamasti keelatud, samuti puude omavoliline langetamine.
Lisaelemendid (küünlalaternad, pingid, astumisplaadid)
Küünlalaternate ja pinkide paigaldamine vajab mõnes surnuaias eraldi luba.
Hauaplatside plaatimine on mõnel surnuaial levinud valik, teisal sootuks keelatud.
Kommete ja tavade austamine surnuaias
Lisaks reeglitele on Eestis elujõulised rahvapärased kombed ja uskumused, mida tasub teada:
Rist või hauakivi paigutatakse tavaliselt hauaplatsi päitsisse, mitte jalutsisse.
Lillepeenrad ja mälestusküünlad paigutatakse hauakivi ette, mitte taha.
Kui kujundus on vastuolus kohalike kommetega, võib see mõnes kogukonnas tekitada segadust või pahameelt – eriti väiksemates kohtades. Meie arvestame kujundusi tehes alati kohalike tavade ja kalmistu kultuurilise olemusega.
Suuremale huvilisele viitaks Marju Kõivupuu raamatut „Inimese lahkumine. Raamat surma- ja kalmistukultuurist“ (Pegasus, 2024). See on põhjalik ja tundlik käsitlus eestlaste matusekommetest, kalmistukultuurist ning surmaga seotud uskumustest ja rituaalidest. Autor, tunnustatud folklorist ja kultuuriloolane, avab teoses ukse teemadesse, millest sageli vaikime, kuid mis puudutavad meid kõiki.
Kuidas me aitame kogu protsessi sujuvalt läbi viia?
Meie meeskonna eesmärk on teha hauaplatsi kujundamine võimalikult murevabaks, kiireks ja lubadega kooskõlas olevaks. Pakume:
- Täisteenust alates päringu vastuvõtmisest kuni tööde lõpetamiseni
- Vajadusel jooniste esitamist ja töölubade taotlemist kalmistu haldajalt
- Kohapealset mõõtmist, et vältida hilisemaid vaidlusi
- Lõpparuannet koos fotodega, et saaksid tulemuse üle vaadata ka distantsilt
Korduma kippuvad küsimused
Kas ma tohin ise hauaplatsile midagi paigaldada?
Jah, aga puid ja põõsaid istutada ning hekke rajada või hauaplatsile hauatähiseid ja piirdeid paigaldada võib ainult kalmistu haldaja nõusolekul. Ilma loata tehtud töö võidakse hiljem nõuda ümber teha või lammutada.
Kui kiiresti saab töö tehtud, kui tellida Madisepäev OÜ-lt?
Keskmiselt kulub 2–4 nädalat, sõltuvalt kalmistu kooskõlastusest, materjali saadavusest ja ilmastikuoludest.
Mis maksab hauaplatsi kordategemine?
Töö hind sõltub hauaplatsi suurusest ja töödest, mida vaja teha on. Hinnakirja leiad meie kodulehelt https://madisepaev.ee/hind/
Kas pean ise kalmistule kohale tulema?
Ei pea. Saame kogu asjaajamise ja töö teha ära ilma sinu kohalolekuta – piisab platsi andmetest ja soovi kirjeldamisest. Juhul kui on vaja platsi kasutaja isiklikku taotlust tööloa jaoks, saab selle enamasti korda ajada ka digitaalselt.
Kokkuvõtteks
Hauaplatsi kujundamine ei alga kivist ega lõpe mulla tasandamisega. See algab austusest – nii lähedase mälestuse kui ka ühise ruumi vastu. Kui tead reegleid ja kasutad usaldusväärset teenusepakkujat, saad tulemuse, mis kestab ajas ja on igas mõttes kooskõlas.
Kui soovid hauaplatsi renoveeerida või ehitada nii, et see oleks ilus ja murevaba, võta meiega ühendust. Aitame sind igas etapis.